Tężnia w Gliwicach

Dwa tygodnie temu, 29 marca ruszyła ponownie Tężnia solankowa w Gliwicach! Po zimowej przerwie wraca do waszej dyspozycji!


GLIWICKA TĘŻNIA SOLANKOWA

Wystartował nowy sezon, w którym gliwicka tężnia dostępna jest dla lokalnych mieszkańców przez wszystkie dni tygodnia, aż do końca jesieni.

Jest to naprawdę świetne miejsce, gdzie można w spokoju zaczerpnąć świeżego powietrza wzbogaconego o lepsze właściwości dzięki pracy tężni.

Wielu przybywających utrwala widok tężni również jako ciekawostkę w formie fotografii na pamiątkę, gdyż nie da się ukryć, że architektonicznie budowla robi okazałe wrażenie.

Na miejscu można odpocząć, zrelaksować się lub np. poczytać książkę. Ponadto miło jest przespacerować się pobliskimi alejkami po urokliwej okolicy parku komunalnego.

Można spotkać tu mieszkańców nawet z sąsiedniego Zabrza, którzy potrafią pokonać czasem kilkanaście kilometrów rowerem, by dotrzeć do gliwickiej tężni, bo jak sami mówią, „te na terenie Zabrza są małe i takie jakieś nieatrakcyjne”.

Lokalizacja: ul. Chorzowska 98, 44-100 Gliwice, w miejscu dawnej dyskoteki Bravo
Dostępna cały tydzień od poniedziałku do niedzieli w godzinach 6:00-21:00


Poniżej mała galeria: Tężnia i okolica

Zdjęcia własne:


INFORMACJA TECHNICZNA MZUK

Miejski Zarząd Usług Komunalnych oddał wyjątkowy obiekt do użytku mieszkańców. Wybudowana w Lesie Komunalnym przy ul. Chorzowskiej tężnia solankowa nie tylko cieszy oczy ale przede wszystkim ma pozytywny wpływ dla zdrowia. Zaprojektowany obiekt o wymiarach 13×40 metrów mierzy blisko 8 metrów wysokości.

Drewniana konstrukcja tworząca ozdobne pergole, wraz z ustawionymi w rzędzie ławeczkami tworzą funkcjonalną przestrzeń rekreacyjną. Częściowe zadaszenie tężni sprawia, że solanka znajdująca się wewnątrz nie zostaje rozrzedzana przez deszczówkę. Tuż obok powstała swego rodzaju strefa relaksu. Znajdują się tam leżaki parkowe, ławki, nowoczesne latarnie oraz kolorowa roślinność. Teren wokół tężni został ogrodzony i oświetlony a ścieżki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Tężnia solankowa dzięki cennym składnikom zawartym w 8% roztworze solanki ma dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka. Pod wpływem słońca jak i wiatru wytwarzany jest leczniczy aerozol. O ile nie ma przeciwwskazań lekarskich przebywanie w pobliżu tężni, podobnie jak nadmorskie spacery, doskonale działa na drogi oddechowe. Zalecany czas inhalacji powinien wynosić nie więcej  niż 40 minut.

W celu poprawnego działania obiektu konieczne jest cykliczne wykonywanie prac związanych z wymianą solanki i czyszczeniem zbiornika. Tego typu prace wiążą się z zamknięciem obiektu na dwa do trzech dni. Dokładne terminy zamknięcia obiektu podawane będą na stronie internetowej MZUK.


MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

www.facebook.com/LokalneSprawy

LOKALNE SPRAWY

http://www.lokalnesprawy.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona utrzymywana na stabilnych i szybkich serwerach SeoHost.pl
Strony internetowe - Gliwice